Da jeg fødte Jacob Jacob blev "hevet" til verden ved hjælp af en blød sugekop.
3756
Skrevet af Anja
Mandag den 6/12-2004 går vi i seng ved 22-tiden. Kl. 24 vågner jeg og er lidt øm i hoften (det sker hver nat) og tænker, at jeg lige så godt kan gå ud og tisse. Idet jeg rejser mig, kan jeg mærke "noget" komme ud. Så jeg skynder mig ud på toilettet. Det var bare ca. ½ dl. vand, og jeg tænkte, at det da ikke kunne være fostervand, for så burde der komme mere.
Jeg beslutter mig først for at gå i seng igen, men jeg er dog usikker, så jeg ringer lige til fødeafdelingen. De siger, jeg skal ringe igen, når jeg får smerter. Det bliver så 10 minutter senere!
Okay, ring igen når der er 3 minutter mellem veerne, og de varer 1 minut. Det gør vi så ca. kl. 3. Vi er på fødegangen kl. 3.20. Jordemoderen undersøger mig, og jeg er 4 cm åben. Hun kører så lige en finger rundt og siger: "Så er det 5 cm". På 3 timer og 20 minutter!
Jeg havde forberedt mig selv på en "marathon-fødsel", fordi min søsters fødsel tog 36 timer. Jeg tænkte, der måske var noget om snakken med nærmeste familie osv. Eller da i det mindste de 12 timer, der er gennemsnittet for førstegangsfødende.
Jordemoderen fylder karret, så jeg kan komme i vand til smertelindring. Ihh, det var dejligt! Men jeg syntes desværre, at vandets lindring varede kort. Veerne blev rigtig onde.
Der må være noget med, at man bliver mere pirrelig i en sådan situation. I hvert fald kunne jeg ikke liiige klare, at min ellers søde jordemoder lige havde været ude og spise en håndfuld jordnødder. Jeg bad hende pænt om at vende hovedet lidt væk, når hun talte til mig ;o)
Jordemoderen ville gerne have mig til at føde i vandet. Men da jeg får presseveer, og den lille ikke rigtig kommer videre, kommer jeg op.
Jeg har presseveer i en time, hvor der bliver ved med at dukke en hårtot op for at forsvinde igen, når veen er væk. Jeg får lattergas under de sidste presseveer.
Til sidst siger jordemoderen, at vi enten skal lægge ve-drop eller må sætte en blød sugekop på hovedet og hjælpe ham ud. Jeg kan ikke overskue flere og hårdere veer. Jeg er meget træt, så jeg må desværre vælge den bløde sugekop.
Men avs, det er ikke rart at få den på, men "møfle" skal bare ud! Første forsøg får de ikke nok tryk på. I næste forsøg kommer han ikke helt ud, så han smutter ind igen. Men i tredje træk kommer han ud med den ene hånd op foran næse og pande og navlesnoren 2 gange om halsen. Der er klokken 7.20.
Jeg får ham op på maven. Uii, han er dejlig varm og fedtet! Han har lidt "rallende" vejrtrækning, så de beslutter, han lige skal en tur på neonatal for at blive tjekket.
Morten går med derned, mens jeg bliver syet. Jeg bristede en del. Så det tog ca. 1 time at sy det.
Derefter kommer jeg ind på sengen i det andet rum igen. Der sidder jeg og venter på besked angående vores søn og får lidt morgenmad.
Heldigvis kommer Morten op med ham efter ca. 2 timer. Han har det godt, og vi må komme op på barselsafsnittet. Skønt! Fødslen tog dermed 7 timer og 20 minutter.
Jacob vejede 3.296 gram og var 51 cm lang og har nu fødselsdag den 7. december. Vi er super lykkelige for vores skønne søn!