Er du gravid eller har en baby? Læs alt om graviditet og børn her på Netbaby.dk
Brugernavn: Password: Husk login|Ny bruger?
Forside|Indkøbsguide|Gode tilbud|Din side|Forum|Brevkasse|Blog|Konkurrencer|Gratis magasiner
Før graviditet|Gravid|Fødsel|Baby|Mor|Far|Navne|Flere:
Søg:
 NYT!  LÆS DET NYE "DIT BARN" GRATIS

Læs den nye udgave af DIT BARN - et GRATIS magasin til dig med alt om de skønne unger. Læs det gratis her
Fødselspiller kan medføre pinefuld ve-storm Fødselspiller kan medføre pinefuld ve-storm

Igangsættelse med Cytotec kan få meget alvorlige konsekvenser for mor og barn.
 11033 



Lægemidler med stoffet Misoprostol, der bruges til at sætte fødsler i gang, kan få meget alvorlige konsekvenser for fødende kvinder og deres børn.

I flere tilfælde er stoffet blev anvendt forkert, og det øger risikoen for pinefulde ve-storme, og for at livmoderen brister.

Sundhedsstyrelsen har sendt indskærpende breve til alle landets fødeafdelinger og skrevet om, at kvinder har fået Misoprostol i for høje doser. Eller også har de fået det, selv om de slet ikke burde.

Sundhedsstyrelsen kender ikke det nøjagtige antal af fejl. Men to lektorer fra jordemoderskolen har kendskab til 12 sager, hvor Misoprostol-præparatet Cytotec er under mistanke for at have medført voldsomme fødsler med alvorlige bivirkninger.

Cytotec regnes generelt for sikkert og bliver blandt andet udleveret på Danmarks største fødeafdeling på Hvidovre Hospital.

Men lægemidlet er ikke godkendt til det formål at sætte gang i fødsler, og midlet kan i sjældne tilfælde fremkalde hyppige og kraftige veer - de såkaldte ve-storme - og få livstruende bivirkninger for både mor og barn.

I de 12 forskellige sager har fødende kvinder blandt andet været stærkt forpint af smerter og er begyndt at bløde flere liter blod fra underlivet. I 3 af tilfældene er spædbørnene døde under fødslen.

Hver 5. fødsel i Danmark bliver sat i gang af læger og jordemødre på hospitalet, fordi den gravide kvinde er gået over tiden. Ofte bruges midler med Misoprostol.

Blev din fødsel igangsat med Cytotec, og oplevede du også en ve-storm? Skriv en kommentar herunder.

Kilde: Berlingske Tidende

10-03-2013

Kommentarer

cek  11-03-2013 kl. 8:29 Anmeld

Blev ved fødsel nr. 3 sat igang pga graviditets betinget hypertension, man startede torsdag med at lægge pillerne op x 2 hvor intet skete, holdt pause om natten, fortsatte fredag x 2 og pause igen om natten. lørdag fik jeg igen lagt en pille op og efterfølgende klyx med vandafgang og senere ve drop....en skrækkelig oplevelse med MANGE forholdsvis korte veer med kun få sekunders pause...flere timer med ve storm, fødte sent eftermiddag. Ved fødsel nummer 4 blev jeg igen pga graviditets betinget hypertension sat igang, denne gang dog med ballonkateter om aftenen-da jeg havde haft den grimme oplevelse ved forige fødsel, med ingen virkning, så en gang cytotec blev lagt op og ud på en laaaang gå tur blev vi sendt - vandet blev taget og ve drop sat igen og igen med ve storm, fødte tidligt aften. Begge fødsler endte godt og lykkeligt...men de der ve storme er skrækkelige......og bliver der et 5. barn, SKAL jeg ikke sættes igang på den måde
Fik af vide at det var min egen krop der arbejde omod de kunstige veer og at det var derfor det var så frygteligt


Skriv en kommentar


Du skal være logget ind for at kunne skrive en kommentar.

Login eller opret "Din side" her

Relaterede artikler

Esbens fødsel

Et uventet kejsersnit i stedet for en drømmefødsel

Sophies fødselsberetning

Da Amalie blev født

Amandas fødselsberetning

De kaldte hende et mirakel

Find alle relaterede artikler, brevkassesvar, debatter m.m. på Netbaby:

Cytotec

ve-storm

Læs meget mere om forberedelse til fødslen og om selve fødslen:

Fødsel









Læs den nyeste udgave af GRAVIDA - et GRATIS magasin til dig, med alt om den positive graviditet og fødsel.

 Gravida





Læs den nyeste udgave af magasinet MIN BABY - et GRATIS magasin til dig, med alt om det bedste vi har!

 Min Baby





Copenhagen Fertility Center behandler alle former for barnløshed. Ring og få en uforpligtende samtale med en speciallæge, eller besøg vores hjemmeside med de mange oplysninger til ufrivilligt barnløse.

 Copenhagen Fertility Center





Vi er eksperter i privat pasning og tilbyder erfarne børnepassere til familier, som I en periode kan have svært ved at få hverdagen til at hænge sammen. Vi kan også passe børnene, hvis I skal til fest, eller bare har brug for en aften uden børn.

 PVB Pædagogisk Vikarbureau






GRAVIDA - gratis magasin til dig

Få GRAVIDA helt gratis - magasinet med alt om den positive graviditet og fødsel.

MIN BABY - gratis magasin til dig

Få MIN BABY helt gratis - magasinet med alt om det bedste vi har.

DIT BARN - gratis magasin til dig

Få DIT BARN helt gratis - magasinet med alt om de skønne unger.



© 1999-2025

Annoncering | Kontakt os | Om Netbaby | Generelle forbehold | Link til Netbaby | Index A-Å | Presse

Besøg også: Gravida.dk | Minbaby.dk | Ditbarn.dk | Facebook